
Tragisk: – Mennesker i fattige land kan jobbe som spillkarakter
«I u-land som Filipinene der lønningene er fryktelig lave, kan folk jobbe som spill-NPC’er.» Det foreslår Mikhai Kossar til Rest of World . Kossar er NFT-gaming-konsulent og har nok i manges øyne, et dystopisk verdensbilde. I fattige land kan det å jobbe som spillfigur i vestlige lands spillunivers, faktisk gi en relativt god inntekt.

Ole Magnus KinapelRedaktør og journalist
29. januar 2023· Oppdatert 12. februar 2025· 1 min lesing

Og kanskje er det flere av oss som ender opp i en pølsebod i World of Warcraft når kunstig intelligens tar jobbene våre.
Som Kossar sier kan fattige mennesker fungere som innbyggere i en verden, de kan stå på et hjørne og dele ut oppdrag, sitte på en kai og fiske eller bare gå opp og ned en gate. Alt sammen for å gjøre spill mer realistisk med mer organisk liv.
Tragiske utsikter
På Filipinene gjorde tusenvis av spillere penger på å tjene spillvaluta i spillet Axie Infinity som de solgte for ekte penger, da det var harde tider under pandemien. Såkalte ‘gold farmers’ har man også sett i spill som World of Warcraft i en årrekke.
Valutaen i Axie Infinity endte imidlertid i inflasjon, som det jo gjør om det blir for mye valuta i omløp.
Fattige mennesker jobber med andre ord allerede i spill. Og utsiktene er dystre. Er det å utnytte mennesker, å la de fungere som uviktige karakterer i vestlige lands spilluniverser?
29. jan. 2023 kl. 11:42
Flere skråblikk
Se alle →


Samsung Odyssey G8 setter ny standard:
6K til gaming er her



