Hopp til hovedinnhold
Teknokratiet

Ellevill funksjon i Google Earth fikk folk til å spørre om Google er onde

Google lanserte bildegenerator til Google Earth den 30. juli. Med det kunne brukere lage bombekratre og krigsscener på ekte kart. Google trakk funksjonen etter drøyt et døgn.

Publisert

6. august

Lesetid

2 min
Jorden sett fra verdensrommet med skydekke over Afrika og Atlanterhavet
Google Earth er arkivet forskere, journalister og domstoler sjekker virkeligheten mot.FotoNASA / GSFC, public domain

Etterforsker Henk van Ess skrev én prompt inn i Google Earth og fikk plassert en flyktningstrøm ved den meksikanske grensen og et atomkraftverk i Iran. Deretter laget han et bombekrater ved et sykehus i Gaza. Alle prompts gikk gjennom.

Med funksjonen kunne du skape et kunstig bilde lagt oppå Google Earths ekte satellitt-, fly- og 3D-bilder. Folk lagde veltede Eiffeltårn, fly som krasjer inn i skyskrapere på Manhattan, og Godzilla som blåser ild over en by. Veldig gøy, men også utrolig farlig.

Googles lanseringsbilde for Nano Banana 2 i Google Earth med to eksempler på ledetekst og resultat
Slik solgte Google funksjonen inn: Pompeii gjenreist slik byen så ut i år 78, og selskapets egen campus i Mountain View gjort om til science fiction. Ledeteksten står i boblen.IllGoogle

Silo-testen

Matt Korda ved Federation of American Scientists genererte en falsk russisk ICBM-silo ved siden av en ekte, og spurte leserne om de klarte å se hvilken som var hvilken. Bildene ligger hos FAS, og de færreste klarer det.

Poenget er ikke at bildene starter kriger. Men «de kan lett skape massepanikk, forvirring og raskt vri opinionen», skriver Korda.

Verre er langtidseffekten: Godtar vi at ethvert satellittbilde kan være falskt, svekkes et av de beste verktøyene analytikere har til å utfordre myndigheters versjon av virkeligheten.

Velkomstskiltet utenfor Googleplex, Googles hovedkvarter i Mountain View
Google fjernet «Don't be evil» fra innledningen til retningslinjene sine i 2018. Denne uken dukket spøkelset opp igjen.FotoArdo191 / Wikimedia Commons, public domain

Vannmerket som ikke holdt

Google forsvarte seg med at hvert bilde fikk det digitale vannmerket SynthID, og at du kunne sjekke om det var ekte med Gemini eller Lens. BBC fant at kontrollen virket i tester, men at det lot seg gjøre å omgå den og lure Gemini til å bekrefte falske Google Earth-bilder som ekte.

Google trakk funksjonen dagen etter lansering og skriver at den kommer tilbake når sterkere sikkerhetsmekanismer er på plass.

6. aug. kl. 12:00

Les også

Mer om Google

Se alt →