Hopp til hovedinnhold
Teknokratiet
Saken har annonselenker som gir Teknokratiet inntekter. Les mer

Kjøper du via en av lenkene, får vi en andel av salget. Det koster deg ingenting ekstra – og det er en fin måte å støtte uavhengig teknologijournalistikk på. Vi lar oss ikke påvirke av annonselenkene, og vi er ærlige om både gode og dårlige produkter. Les mer om hvordan vi jobber og etikken vår.

Elkjøp-kunder fikk Zelda-utgaven av Switch 2 en uke for sent

«En hånd holder esken til The Legend of Zelda: Ocarina of Time til Nintendo Switch 2 i et mørkt rom»
«Ocarina of Time til Switch 2 koster 849 kroner hos Proshop. (Foto: Ole Magnus Kinapel / Teknokratiet)»

Skrevet av

Publisert

7. november

Lesetid

2 min

Mange forhåndsbestilte Zelda-utgaven av Switch 2 for å ha den klar til Ocarina of Time. Men flere Elkjøp-kunder måtte vente.

Kundene som forhåndsbestilte Zelda-utgaven av Switch 2 hos Elkjøp, skulle fått den 29. oktober. Flere av dem fikk en ny leveringsdato: 5. eller 6. november, samtidig med Ocarina of Time-remaken eller dagen etter.

Elkjøp opplyser til Tek.no at størstedelen av forhåndsbestillingene allerede er sendt, og at resten sendes fortløpende fra hovedlageret. For at ingen skal få konsollen før den internasjonale lanseringsdatoen, må utsendelsene følge strenge tidsvinduer.

– Samtidig er vi inne i årets travleste periode med svært høyt varevolum gjennom lager og logistikkapparat, noe som kan føre til enkelte forsinkelser, skriver kommunikasjonsrådgiver Joachim Barth.

«Nintendo Switch 2 med grønne Joy-Con og gull- og sortmønstret dokk med Triforce-symbolet»
«I Japan koster Zelda-utgaven 62 980 yen, rundt 3800 kroner. Det er japansk pris med japansk avgift, ikke en norsk butikkpris. (Ill: Nintendo)»

Elkjøp fikk alle konsollene

Konsollene fra Nintendo og den nordiske distributøren Bergsala kom som planlagt, og Elkjøp har ikke solgt flere konsoller enn kjeden fikk. Elkjøp vil ikke si hvor mange kunder som venter.

Bestillingssiden er ikke alltid oppdatert. Tek.nos egen journalist fikk hentemelding onsdag kveld, selvom siden sa at konsollen ikke var sendt. Undertegnede har også en bestilling på vei, og en kopi av Zelda i hånden.

«Sort, grønn og gullfarvet Pro Controller med Hyrule-våpenet og trekantmønster»
«Pro Controlleren og bærevesken i samme stil må kjøpes for seg. (Ill: Nintendo)»

Power og Komplett leverte

Hos de to andre store kjedene gikk det bedre. Komplett sendte alle forhåndsbestillingene forrige uke. Der var konsollen utsolgt på få minutter da forhåndssalget åpnet i september.

Power kjenner ikke til at noen har fått konsollen for sent. Noen kunder fikk et automatisk varsel om at den kunne bli forsinket, fordi konsollene kom til lageret like før lanseringen.

– Men de er altså ikke forsinket, skriver Silje Ensrud i Power.

Spillet er ikke med

Hos Elkjøp kostet konsollen 7000 kroner i september. Den har Triforce-motiv på baksiden, på dokken og på Joy-Con-kontrollene, men Ocarina of Time følger ikke med i esken.

«Sort bæreveske med brun kant og et stort gullfarvet Triforce-symbol midt på»
«Amiibo-figurer av unge Link og unge Zelda kommer i 2027 og låser opp masker i spillet. (Ill: Nintendo)»

Rakk du ikke å bestille, er det usikkert om flere kommer. Komplett sa i september at kjeden ikke får inn flere. Nintendo-president Shuntaro Furukawa sier at feiringen av Zeldas 40-årsjubileum fortsetter neste år, med spill, film, musikk og varer, men han har ikke sagt noe om flere konsoller. Vanlig Switch 2 uten Zelda-motiv er fortsatt å få.

Kanskje neste mulighet blir til lanseringen av Majora's Mask?

7. nov. kl. 13:00

Les også